A híres "Here's Johnny!" jelenet humoros paródiáját adja Ewan McGregor az 1997-es "Éjjeliőr a hullaházban" című filmben. A skót színész valószínűleg nem sejtette ekkor, hogy több mint két évtizeddel később ő lesz a Ragyogás című film folytatásának főszereplője, amelynek célja a King-regény és a Kubrick-film rajongóinak egyaránt kedvezni.
Mint ismeretes, Stephen King soha nem tudott teljesen elfogadni Stanley Kubrick Ragyogás című regényéből készült filmjét. Az eredeti könyvvel szemben a rendező jelentős változtatásokat hajtott végre: a cselekményt részben megváltoztatta, és Jack Nicholson karaktere már az állásinterjúnál láthatóan zavartan viselkedik. King elégedetlen volt Shelley Duvall választásával a feleség szerepére, és nem tetszett neki, hogy a sövényállatok helyett egy sövénylabirintust alkotott. Azonban a labirintus ötlete a film végkifejletéhez logikusan illett, és ezért Kubricknak nem lehetett felrógni. A regényben a szálloda robban fel, mert Jack Torrance elfelejti ellenőrizni a bojlert, aminek súlyos következményei vannak.
Amikor tavaly újraolvasom a könyvet, észrevettem, hogy ez a sztori gyenge pontja. Ha a szellemes hotel folyamatosan a lakóit őrjöngésbe kergeti, miért nem képes megakadályozni egy egyszerű technikai hibát? King olyannyira felháborodott a Kubrick-film miatt, hogy a 90-es években saját adaptációt készíttetett, amely inkább csak a furcsa kisgyerek karaktere miatt emlékezetes.
Nemcsak az író, hanem sok hűséges rajongó is utálta az 1980-as filmet, mivel egyetértettek King kifogásaival. Sőt, Shelley Duvall is csatlakozott a Kubrick ellenes táborhoz, állítva, hogy a rendező lelkileg is megsebezte a forgatás során. A film egy évet vett igénybe, és a színésznőt valóban megrázta, különösen mentálisan. Ezáltal felmerül a művészet határainak kérdése, és Stanley Kubrick hajlamos volt ezeket feszegetni. Érdekesség, hogy a film főszereplője, Jack, Jack Nicholson nevű színész volt, míg fiát, Dannyt, egy Danny Lloyd nevű gyerek színész alakította, aki ezt követően egy másik filmben szerepelt, majd visszavonult a színészettel, de most egy kis cameóval visszatért az "Álom Doktor" című filmben.
King 2013-ban megírta a "Ragyogás" folytatását "Álomdoktor" címmel. Nem kellett sokat várni a filmadaptációra: Mike Flanagan rendezte, aki már korábban is dolgozott King-regények adaptációján, például a "Bilincsben" című film Netflix-változatán. Flanagan komoly kihívás elé nézett, mivel hűséges akart maradni a könyv és a Kubrick-film iránt is. Bár nem volt könnyű, végül sikerült összeegyeztetnie a két különböző művet.
Ami a film negatív oldalát illeti, a hosszú játékidő (152 perc) néhol túlságosan hosszúnak tűnik, és néhány rész üresjárattal rendelkezik. Azonban Flanagan pozitívumai közé tartozik, hogy nem csak olcsó ugratásokkal teremt rémületet a nézőben, hanem állandó feszültséget is kialakít. Miután átlendülünk a film elején található újraforgatott jeleneteken (új színészekkel), könnyebben elfogadjuk a rendezői koncepciót. A film legnagyobb erőssége az utolsó húsz perc, amely egyszerre tiszteli a "Ragyogás" könyvet és a Kubrick-film adaptációját. Még maga Stephen King is elégedetten hagyta el a vetítést, ami jó jelnek számít.
Forrás: filmrajongo.com
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.