Indiana Jones hamarosan útnak indul utolsó kalandjára, és ebből az alkalomból felidézzük a kalapos-ostoros régészprofesszor korábbi küldetéseit. Az első és egyben minden idők legkiemelkedőbb kalandfilmjét vesszük górcső alá, melyet hiába próbálnak utánozni, még napjainkban sem található méltó vetélytársa a műfajban.
Kalap, ostor, tarisznya, krémszínű ing, kopottas bőrkabát – néhány egyszerű, ám jellegzetes kellék, amelyek azonnal azonosítják a karaktert. Indiana Jones, minden idők egyik legismertebb és legkedveltebb hősének bemutatása 1981-ben történt, és a film máig történelmet ír, köszönhetően a két hollywoodi géniusz, Steven Spielberg és George Lucas, akik lelkesedésükkel teremtették meg a kalandfilmek mércéjét. A film elkészítése ugyanolyan izgalmas volt, mint maga a történet.
A legenda szerint Lucas és Spielberg 1977-ben találkozott Hawaii egy nyaralás során, mindketten sikeres filmjeik után. Lucas a Star Wars óriási sikerét követően már gondtalanul élvezhette a sikert, míg Spielberg épp a Harmadik típusú találkozások című sci-fi rendezése után pihent.
A barátságuk és az együtt töltött idő alatt merült fel a következő nagyszabású projekt ötlete. Spielberg, aki mindig is áhított egy James Bond-film rendezésére, Lucasnak megosztotta ezt az álmát. Lucas azonban határozottan azt javasolta neki, hogy tegye félre ezt az ötletet, mert van valami jobb az asztalon.
Innentől kezdve kezdtek beindulni a dolgok. Lucas elmesélte a bibliai Szövetség Ládájáról szóló történetet, amelyben a nácik a harmincas években Hitler parancsára mindent megtesznek annak érdekében, hogy hatalmukba kerítsék, és ezzel uralják a világot.
Ezenkívül egy olyan amerikai kalandorról is szó esett, aki nappal régészprofesszorként tanít, éjjel pedig keményöklű hős, a műkincsek szakértője és nőcsábász. Egyfajta James Bond és szuperhős kombinációja, akinek minden ütése törést okoz, de eszét is használja szükség esetén. Az ötlet alapját a harmincas-negyvenes évek mozisorozatai és filmjei szolgáltatták.
Lucas és Spielberg ezeken a műveken nőttek fel, és a közös élmények alapján egy közös nevezőre találtak. Ezen közös munka eredményeként született meg Indiana Jones, egy olyan karakter, aki generációk számára vált az egyik legemlékezetesebb filmszenzációvá. Az Elveszett Frigyláda Fosztogatói valóban korszakos mesterműnek tekinthető: lendületes cselekmény, finom humor és izgalmas akciók jellemzik. A főhős karizmatikus, és Spielberg, valamint a forgatókönyvíró Lawrence Kasdan mindent a karakter alá rendeltek.
A történet egyszerű, mégis lebilincselő: a Frigyládát kell megtalálni, el kell szerezni, az ellenséget leverni, és végül az USA kormányának leszállítani. A gonosztevők egydimenziósak, de mégis rendkívül hatásosak, a nácik pedig egyszerre szórakoztatók és hátborzongatóan realisztikusak.
A női karakter, Marion, ellentmond az akkori sztereotípiáknak, és aktív részese a cselekménynek. A film nemcsak egy kalandfilm, hanem egy igazi műfajfilm, amely minden képkockáját átitatja a kaján vigyor és a gyermekkori szenvedély.
A nyitójelenet már magában hordozza az epikus hullámvasút ígéretét. A kamera lassan követi a kincsvadászokat, és a horrorelemek már itt fel-feltűnnek. A film különféle helyszínein megjelenő veszélyek, ereklyék és akciók megidézik a vadregényes dzsungeleket, sivatagokat és labirintusokat, valamint azokat a veszélyeket, amelyekkel Jonesnak szembe kell néznie.
Az Elveszett Frigyláda Fosztogatói nemcsak az adott időszakban volt újszerű és úttörő, hanem még ma is kimagaslóan egyedi és megismételhetetlen. A film megörökítette magát a popkultúra nagyjainak panteonjában, és azóta sem született hasonlóan ikonikus alkotás. Spielberg és Lucas valóban megértették, hogyan kell ábrázolni és eladni egy zseniális főhőst. Harrison Ford, aki maga is hozzájárult az ikonikus karakterhez, páratlanul viseli a kalapot és csattog
tatja az ostort. Az Elveszett Frigyláda Fosztogatói nemcsak egy film, hanem egy kultuszfilm, amelynek különlegessége és jelentősége még mindig felülmúlja a mai blockbuster filmeket.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.