The Cove/Az öböl (2009) Kritika

Minden évben 25 ezer delfinből készül hamburger egy olyan helyen, ahol egy vízi vidámpark palástja alatt rejtőzik egy mészárszék.

the_cove_az_obol.png

Ez egy hatásvadász, egyoldalú, hegedűszóval megtámogatott értelmezés, ahogy Oscar mindig is kedvelte. Időnként azonban rájövünk, hogy a cél szentekíti az eszközöket.

Az Öböl (The Cove) célja az, hogy megállítsa a mészárlást, amely egy eldugott japán öbölben történik rendszeresen, Taiji város közelében.

A környék neve delfinparadicsom, de sajnos ez az elnevezés csupán vízi-show-kat, labdát pörgető Flippereket és az ehhez kapcsolódó termékáradatot takar, összességében pedig egy dollármilliárdokat mozgató üzletágat.

A japán kisgyerekek megérintik a betanított delfinek homlokát, fényképezik a szobrokat a szökőkutakban, és haza is vihetik a pelust. Ez mindenki számára vicces és szórakoztató.

A film olykor elterelődik a céljától, és arra koncentrál, hogy az emberek milyen kötődéssel vannak a delfinekhez. A mutatványosok nem munkaközvetítő irodából kerülnek a szórakoztatóiparba.

Megdöbbentő, hogy milyen harsányan kergetik a rémült delfineket az öbölbe, ahol egy részükből mutatványos lesz, míg a többiek húsipari célra kerülnek.

Az utcán élők gyakran nem értik, hogy ki az a kegyetlen ember, aki delfint eszik, de a delfinhús része az iskolai étkeztetésnek is.

Az egyik főszereplő Ric O'Barry, aki a hatvanas években a Flipper tévésorozatban dolgozott, és a delfinek idomításával vált híressé.

Ezzel a sorozattal segített azoknak az igényeknek a kialakításában, amelyek végül hozzájárultak a delfinshow-k és a delfinekkel kapcsolatos iparág létrehozásához.

Az ő története a film egyik középpontjában áll, és az embereknek azt mutatja be, hogy egy ilyen cselekedet milyen hatással lehet a delfinekre.

A film megrázó képekkel mutatja be az öbölben zajló mészárlást, és bár ez néha nehézkes vagy kellemetlen lehet a nézők számára, azért van, hogy felkavarja az érzelmeket és az eszmét. A film nem mond semmit, csak a delfinek szenvedése és a vérrel borított parton látott képek beszélnek önmagukért.

Nem szükséges magyarázat, csak a delfinek keserű siránkozása. Az öböl vörösségétől és a delfinek halálától nem lehet eltekinteni.

Emlékeztessenek csak arra, hogy a csirke esetében is rossz érzés, amikor levágják a nyakát, de mégis megesszük a csirkehúból készült ételt, például egy Burger King menü során. (Érdemes megjegyezni: a delfinhús állítólag olyan méreganyagokat tartalmaz, amelyek károsak az emberre.) Nem próbálok szerepet váltani, mert feladatom elmondani, hogy miért jó vagy rossz film az Öböl.

Ez pontosan az a típusú dokumentumfilm, amely üzenetet közvetít, és ha az üzenet átmegy, akkor jól végzi a feladatát, akkor is, ha nem egy klasszikus filmről van szó.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://filmrajongo.blog.hu/api/trackback/id/tr4218257207

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Utolsó kommentek


 

CLOSE ADS
süti beállítások módosítása