The Souvenir/Szuvenír (2019)

Vannak olyan filmek, amelyek a világ megváltására törekednek. Ezek az alkotások szinte mindenkit magukba szippantanak, és generációk számára válnak kulturális alapkövekké a modern társadalomban. Azonban a Szuvenír nem tartozik ebbe a kategóriába. Ez egy mélyen személyes alkotás, amely nem igyekszik nagy tömegeket megmozgatni, hanem inkább magával ragadó intimitással mesél el egy rendkívül személyes történetet.

A film alapvetése az, hogy a filmesek és a művészek általánosságban véve nem az élet hű ábrázolása a feladatuk. Fontosabb, hogy saját élményeikből táplálkozva értéket teremtsenek, és öncélúságtól mentes szubjektivitással reflektáljanak a körülöttük lévő világra.

Gondolkodjunk el kicsit ezen. A film tehát azt állítja, hogy a valóságosnak lenni önmagában nem hordoz különösebb művészi értéket. Az igazi művészet abban rejlik, hogy az alkotó saját személyes fejlődési útján keresztül éri el ugyanazt a valóságot, azonos nézőpontból. Ez az, amiből valóban tanulhat a néző, és amit igazán magasztosnak találhat a művészetben. Végső soron mi is az a művészet, ha nem egy olyan eszköz, amely az emberek egymás megértését fejleszti az idők során?

A Szuvenír éppen ezen filozófiát követi. A történetben, ahol egy fiatal filmes rendező és egy heroinista férfi viharos románcba keveredik, mindvégig jelen van Joanna Hog rendezőnő saját személyisége. A film a rendező saját életéből meríti az inspirációt, és a legintimebb érzelmeket és tudatalatti ösztönöket vizsgálja az élet hétköznapi realitásától függetlenül. Itt a valóság nem olyan fontos. A film nem sokat ad ebből. A Szuvenír narratívája eltér a hagyományos történetmesélés konvencióitól, és karaktereinek absztrakt ábrázolása is távolságtartó.

Azonban ebben a látszólag öncélú absztrakcióban is megtalálható az élet, az emberi lét bonyolultsága, és a határtalan, de mégis szigorúan szabályozott valóság. A karakterek ebben a dekonstruált környezetben ugyanúgy érzelmeket élnek meg, szeretnek, szenvednek, és keresik a kiutat az emberi létezés kihívásai között. A film sajátos megközelítése lehetővé teszi, hogy a néző egy teljesen új nézőpontból lássa ezeket az emberi folyamatokat, és mélyebb megértést szerezzen az emberi szellem világáról.

Forrás: filmrajongo.com

A bejegyzés trackback címe:

https://filmrajongo.blog.hu/api/trackback/id/tr6918240693

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Utolsó kommentek


 

CLOSE ADS
süti beállítások módosítása