A teflon egy olyan csoda a huszadik században, ami forradalmasította a házi sütést-főzést, és számos más területen is elterjedt. Azonban ebben az anyagban lévő káros anyagok lassan és alattomosan szivárognak be a szervezetbe, hasonlóan más modern, népszerű dolgokhoz. A Sötét vizeken a 80-as évekbe repít minket vissza, amikor egy ügyvéd rájön a gyártó titkaira, de inkább ellenfeleket, mint támogatókat talál maga körül. Az egyik közöttük egy ügyvéd, aki szenvedélyesen követi az igazságot.
Manapság minden, ami nincs az interneten, gyakorlatilag nem is létezik. Tehát a valós események feldolgozása nehéz feladat, mivel mindent könnyen ellenőrizhetünk az online források segítségével. A jó filmeknek olyan aspektusokra kell összpontosítaniuk, amelyek még a téma mély ismerői számára is új élményt nyújtanak, például az emberi oldalát. Vagy a történetet kell gazdagítani olyan elemekkel, amelyek ebben az esetben hiányoznak. A Sötét vizeken című film az emberi természet és az óriási vállalatok közötti konfliktusokra épít, miközben a vegyipari szennyezéssel kapcsolatos botrány áll a középpontjában, és mindez egy valós történeten alapul. A film felfedi, hogy az amerikai DuPont vállalat brutális környezetszennyezést és emberi élet kockáztatást hajtott végre. Ezzel szemben Robert Bilott (Mark Ruffalo) ügyvéd és Wilbur Tennant (Bill Camp) farmer vállalják a küzdelmet.
A történet számos olyan elemet tartalmaz, amelyek miatt érdekesebb és izgalmasabb, mint a tipikus valós eseményeken alapuló filmek. Az ügyvéd eredetileg a nagy vállalatoknak dolgozik, tehát rendkívül jól ismeri a rendszert. Azonban amikor elvállalja ezt az ügyet, egy olyan játszmába kerül, amelyben mindenkinek pontosan tudnia kell, mit tesz a másik. A vegyipari óriás valóban az egyik legnagyobb a világon, és globális jelenléte és innovációi számos területen megkönnyítik a modern életet. Ugyanakkor a helyi közösségeknek is munkát biztosít, és támogatja az életminőség javítását a szabadidő, kultúra, oktatás és sport területén. Ennek ellenére az emberek hajlamosak elfogadni az apró kellemetlenségeket, és gyanúsítani mindenkit, aki másképp gondolkodik vagy vizsgálódik.
Bilott évtizedeket áldoz az ügyre, kockára téve mindent, beleértve a karrierjét és a családi boldogságát. Ahogy az ügy szélesedik, egyre kevesebb pénzt hoz az ügyvédi irodának, és egykori kollégái felfelé emelkednek a ranglétrán a szakmai és anyagi elismerés felé.
A film nem csupán egy egyszerű jogi dráma, hanem mélyebb rétegekkel rendelkezik. A társadalmi feszültség bemutatása mellett, ahol a gazdag vállalatok mulasztásai miatt a munkások és a farmerek szenvednek, részletesen követi Robert Bilott személyes küzdelmét, ahol a munka és a család összeütköznek. Amikor Bilott rájön, hogy a DuPont szándékosan szennyezte a környéket és az egész világot évtizedekig, az dühöt vált ki a nézőből. A másik sötét oldal, az önszabályozás, szintén megjelenik a filmben. A cégek maguk állíthatták elő a vegyi anyagokat, vizsgálhatták a hatásaikat, majd döntöttek a termékek bejegyzéséről. Az illetékes hatóság csak a végén játszik szerepet, és ha mulasztást talál (csak a rendelkezésre álló információk alapján), akkor büntetést szab ki, amit a cég könnyedén kifizet. A jogi csatározások alatt a termékeket továbbra is használhatja a közönség. Mindez a boldog 80-as évek idején történt.
A környezetszennyezés és az ebből fakadó egészségügyi károk sosem voltak még ilyen aktuálisak. A film erőteljesen rámutataz intézkedés szükségességére, miközben képi világa súlyos és szürke árnyalatokkal rendelkezik. Mark Ruffalo mellett Anne Hathaway is kiválóan alakítja a támogató feleség szerepét, és Tim Robbins is emlékezetes a kollégákat segítő főnöki karakterében. Bilott szerencsés, hogy a főnöke olyan motiváltnak tűnik, aki az igazság mellett áll, és rendelkezik a szükséges tudással, pénzzel és befolyással, ellentétben azzal a képpel, amit az emberek általában a vállalatok vezetőiről gondolnak.
Forrás: filmrajongo.com
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.