A Disney egy évtizedes reneszánszának utolsó fázisában vagyunk a "Herkules" után, és már csak két film maradt a 90-es évek végéből. Miután már megjelent a "Pocahontas," logikus volt, hogy a "Mulan" története is sorra kerül, hiszen mély kínai gyökerekkel rendelkezik. Annak ellenére, hogy a film nemzetközi szinten pozitív fogadtatásra talált, a kínai közönség nem volt elégedett a rengeteg változtatással. Az idei élőszereplős változat megpróbálja visszahozni a Disney népszerűségét Kínában, és komolyabban követi az eredeti anyagot, noha még mindig maradnak vitás pontok...
A történet nagyvonalakban ugyanaz, de a filmtechnikai szempontból pozitív változásokat jegyezhetünk fel. A harci jelenetek napfényes környezetben zajlanak, ami segít követhetővé tenni az akciókat. Ez jó döntés, mivel a korábbi éjszakai jelenetek és tűzijáték helyett könnyen követhetővé válnak a harci jelenetek. Azonban nem találhatunk itt rendkívüli akciójeleneteket vagy Jackie Chan stílusú hősképzéseket, és sajnos a trailereken látható kreatív kameramozgásokat is csak elvétve találjuk meg a filmen. A nagy csatájelenet ugyan látványos, de egy igazi kalandfilmhez képest kissé hiányérzetet kelt.
Az eredeti "Mulan" történetének részleteit nehéz felidézni, és a Disney is valószínűleg az 1593-ban íródott komolyabb drámából és korai színdarabokból merített ihletet. Az eredeti népmesékből már nem maradtak fenn elegendő részletek ahhoz, hogy teljes értékű filmet lehessen belőlük készíteni. A Disney számára a kínai piacban egy erős női karakter kiemelkedően fontos lehetett.
A film a Mulan gyerekkorában kezdődik, és láthatjuk, hogy már ekkor megmutatkozik hősiessége. A film ezáltal szupererővel ruházza föl a főszereplőt, de ez jobban indokolja Mulan döntését, hogy beugrik apja helyett a háborúba. Ezzel közelebb kerülünk az eredeti történethez, mivel a rajzfilmben Mulan látszólag átlagos lányként kezdi el a kalandot. A nagymama helyett most egy testvérrel bővül a család, és bár ez változás, jól működik a testvéri kapcsolat, ami tovább mélyíti a karaktereket. Noha ez időigényes volt volna, pár további jelenet hozzáadása a testvérekkel kapcsolatosan segítette volna a történetet.
A kínai közönség kifogásolta Mushu és a természetfeletti elemek jelenlétét az eredeti filmben. A film elindítja a történetet úgy, hogy a természetfeletti elemeknek nincs kiemelt szerepe, de még mindig található néhány olyan jelenet, amelyekben megjelenik ez a szempont. Azonban a film már korábban is bevezet egy gonosz boszit, és ez is ellentmond a kínai közönség elvárásainak. Az eredeti történetben nincs semmi természetfeletti elem, így a kínaiak számára ez is problémát jelenthet. Azonban a boszorkánnyal való szál jól van kivitelezve, és segít a Mulan karakterének fejlődésében.
Az ellenségek terén a film köztes utat választ az eredeti kínai változat és az animáció között. Például a Nagy Falnál nincs csata, mivel ez a rajzfilm saját találmánya volt, ahogy a külső fenyegetés is. Az eredeti történetben a hunok nem voltak kiemelten fontosak, így a filmben sem nevezik meg őket közvetlenül... bár a főgonoszt alakító Jason Scott Lee megjelenése erősen emlékeztet az animációs hunok vezetőjére. A film sztorija úgy adja el, hogy a főgonosz egy másik kínai népcsoport vezetője, de külső megjelenésük alapján könnyen a hunokra asszociálhatunk. A kínai boszorkánnyal való közös jelenetekben erősen érezhető ez a hasonlóság. Gong Li boszija viszont kiemelkedően jó.
A film főszereplőinek karakterei is jól kidolgozottak. A tipikus szépfiú szerepéthárom különböző karakter testesíti meg, és hiányzik az "apuci pici fia" protekciós szál. Donnie Yen alakítja a kiképző karaktert, aki kiválóan illeszkedik a történetbe, és szinte észrevétlenül simul be. A többi katonatárs sem kerül a karikatúra szintjére, de megtartják az animáció szellemiségét, és a humor forrásaként is jelen vannak a filmben. A film csak minimális humorral rendelkezik, és komoly hangulatot teremt, ugyanakkor nem sötét. A film 12 éves korhatár besorolást kapott, de az alsó tagozatosok is élvezhetik, különösen a lányok. Yifei Liu kiválóan alakítja Mulant, és a film látványos és szép.
A mellékszereplők is jó alakítást nyújtanak. Tzi Ma, aki Mulan apját alakítja, meggyőzően hozza karakterét. Jet Li alakítja a Császárt, és bár ez csak a stáblistán derül ki, a játéka tökéletesen belesimul a történetbe. A többi színész teljesítménye is kifogástalan. Ming-Na Wen szépen eljátsza a Cameót, és emlékeztet minket rá, hogy ő szinkronizálta az eredeti Mulant.
A díszletek és jelmezek is segítik a film atmoszféráját, de ez alapkövetelmény volt. A "Mulan" fő problémája az, hogy a magas minőségű, korrekt munka ellenére nem tud kilépni az iparosmunka kategóriájából. Próbál megfelelni a kínai közönségnek és a nemzetközi piacnak is, és közelíteni az eredeti anyaghoz és az animációhoz is. Ennek ellenére valahogy hiányzik az egyedi karakter. Bár nem lehet belekötni a filmbe, hiszen megfelelő minőségű, mégsem hagy olyan erős benyomást, mint néhány korábbi Disney film. Azonban azok, akik szeretik az eredeti "Mulan"-t, még mindig találnak majd nosztalgiát a film során. A zene is pozitívum, de nem olyan emlékezetes, mint az eredeti film zenéje. A "Mulan" jól teljesít a látvány és a karakterek terén, de hosszabb távon talán elfelejthető marad. A film jelenlegi időben jó választás, és mindenképpen érdemes megnézni.
Forrás: filmrajongo.com
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.