Gondolkodtál már azon, hogy mennyire változtathatnád meg a múltadat? Hogyan alakulna az életed ma, ha korábban más döntéseket hoztál volna? Kik azok, akiket megbántottál, és kik azok, akik neked ártottak? Milyen hatással lenne a jövődre, ha megváltoztathatnád az életed meghatározó pillanatait, és hogyan lehet biztos abban, hogy az átalakítás után azt kapnád, amit igazán akarsz? A pillangóhatás elmélete szerint a kezdeti feltételek apró változásai véletlenszerű folyamatok pozitív visszacsatolása révén jelentős mértékben átalakíthatják a rendszer hosszú távú működését. Ez azt jelenti, hogy a múltunk megváltoztatása látszólag csekély beavatkozással is jelentős hatással lehet a jövőnkre, és a következmények előre kiszámíthatatlanok. Az egyik ilyen elmélettel foglalkozó film a Pillangó-hatás, amelyet Eric Bress és J. Mackye Gruber készített 2000-es évek elején, és amely sajnos méltatlanul feledésbe merült a világ előtt - annak ellenére, hogy még két gyenge folytatása is született az alkotásnak -, és a film a pillangóhatásról kapta a nevét.
Evan gyermekkora nem könnyű, sötét események árnyékolják be éveit, és szenved az ismétlődő amnéziától, ami miatt gyakran nincs tisztában a körülötte zajló eseményekkel. Az események drasztikusan változnak, és Evan anyja úgy dönt, hogy fiának környezetváltozásra van szüksége a gyógyuláshoz, ezért új városba költöznek. Ez a lépés pozitív eredményeket hoz, Evan élete látszólag rendbe jön, az amnézia már nem gyötri őt, és tanulmányai kiválóak. Azonban egy nap a múlt ismét utoléri, és Evannek lépnie kell, hogy megakadályozzon egy tragédiát, de az istenség szerepét játszani nem lehet következmények nélkül.
A Pillangó-hatás című film legmeghatóbb vonása az, hogy bár erősen sci-fi elemekkel rendelkezik, inkább drámaként lehetne leírni, mint tudományos fantasztikusként. Az alkotás fő üzenete az, hogy bármennyire is kilátástalannak érezzük a jelenünket, nem célszerű beavatkoznunk a múltunkba, mert sosem tudhatjuk előre, milyen következményekkel járna egy másik döntés. Mindegy, hogy jó szándékból vagy önzésből teszünk-e ilyen beavatkozást, az mindig árat szed, és a film azt tanítja, hogy változtassunk bármerre, mindig lesznek következményei.
Az alkotók kiválóan ábrázolják az elmélet lényegét a filmben, és egy remek forgatókönyvet hoztak létre, amelyben számos változatot mutatnak be a nézőnek, és újabb és újabb fordulatokat vezetnek be. Ezek a jelenetek valóban rámutatnak arra, hogy merre vezet, ha megpróbáljuk megváltoztatni a sorsunkat, és nem számolunk azzal, hogy milyen hatása lehet ennek a jövőnkre. A film azt üzeni, hogy bármilyen jelentéktelennek tűnő változás is képes drasztikusan megváltoztatni a jövőnket. A színészek teljesítményére sem lehet panasz, Ashton Kutcher, a leginkább romantikus vígjátékokból ismert, remek alakítást nyújt, és kiváló választásnak bizonyul a főszerepre. Kutcher jól hozza az esendő, de sok jellemhibával rendelkező főszereplőt, és érett játékával hűen ábrázolja a pillangóeffektus elméletét. Amy Smart, aki Kayleigh szerepét játssza, szintén méltó partnere Kutchernek, és bár mellékszereplő, fontos hozzájárulást nyújt a film egészéhez.
Bár a film számos érdemmel rendelkezik, nem hibátlan, és néhány ponton lehetne kifogni rajta. Ezenkívül néhány esetben érezhető a kis költségvetésből adódó hiányosságok - mind a látványban, mind néhány színész teljesítményében -, ami néha amatőr benyomást kelt, de szerencsére ezek a hibák nem befolyásolják jelentős mértékben az összképet.
Összességében elmondható, hogy a Pillangó-hatás egy rendkívüli élményt nyújt a nézőnek. Sokadszori nézés után is új részleteket kínál, és a mondanivaló kivitelezése páratlan és lenyűg
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.